העץ אותו עץ והדרך אותה דרך

על הדרך עץ עומד /  איציק מאנגער (תרגום: נעמי שמר)

על הדרך עץ עומד צמרתו תשוח,
עזבוהו ציפוריו לאנחות הרוח.
אל דרום ומערב ואולי מזרחה,
רק הרוח תלטף צמרתו ששחה.
אל אימי אני אומר: "נא הקשיבי, אמא,
אף אני ציפור אהיה וכנף ארימה.
אל העץ אעופה לי, לא אנוד ממנו,
אצייץ לו שיר עליז ואנחמנו"

אז אימי מוחה דימעה, "בן יקיר, הבן לי,
אל תעוף לבד בקור שמא תצטנן לי".
-"אל תבכי, אימי, חבל על מאור עינייך,
כך וכך אהיה ציפור ואפרוש כנפיים".
סחה אמא ובוכה, – "איציק, אוצרי לי,
לפחות קח בגד חם שתהיה בריא לי.
ערדליים שתנעל, קשור צעיף על עורף,
אויה לי ואללי כה קשה החורף".

"גופיה חמה תילבש אל נא תיתפרחח,
או חלילה בין מתים תבוא להתארח".
– "כמה לי קשה עכשיו איך כנף ארימה,
מה קלה היא הציפור מה כבד לב אמא".
אז בעצב אחייך אמא אל עינייך,
לא נתנה אהבתך לי לפרוש כנפיים.
על הדרך עץ עומד צמרתו תשוח,
עזבוהו ציפוריו לאנחות הרוח.

 
https://www.youtube.com/watch?v=RmuP_wNm4Cc – ביצוע ביידיש מתוך הסרט בית-אבי, שר/מדקלם איתי טיראן.
https://www.youtube.com/watch?v=ShQCKquEm1o – הביצוע הקלאסי של עליזה רוזן, מיקי קם ומירי אלוני.
 
*******************************
אפשר לדבר הרבה על החוויה היהודית באירופה ובזמן האחרון זה גם נעשה יותר ויותר: החל מהשער המפורסם של ניוזוויק בו נראית נערה יהודייה ומזוודה ותחתיה הכיתוב EXODUS (קישור); דרך הנאום של נתניהו בבית הכנסת "ויקטואר" בפריז המדממת; והמשך בסדרת הכתבות המצוינת של ערוץ 10 שבחנה את הפער בין הבטחות העלייה לבין איך שהיא נראית בפועל (קישור).
אבל לצד הדיבורים אפשר גם לחוות, ולו חווייה אנקדוטלית, ואז הדברים נראים אחרת. בוקר פורים גשום במיוחד עלה על רומא, גשם אביבי כמעט, אבל מפתיע בעוצמתו. בין הרחובות הקטנים של השכונה המנומנמת, חונה ג'יפ של הצבא האיטלקי, קשה שלא לזהות – זו כניסה לבית-כנסת. לא בית-כנסת מהמפוארים, כזה ששימש קהילות שהיו ואינם ונועד בעיקר להיראות ולהכריז ולהיות רשמי, בית-כנסת שכונתי קטן של קהילה. אנחנו מנסים לפתוח את הדלת הנעולה. שלושה-ארבעה גברים עטויי תפילין מביטים בנו בחשש – מה באתם לעשות כאן? איך שמעתם שיש כאן בית-כנסת? איך ידעתם מתי התפילה? זה בית-כנסת שכונתי, המצב הביטחוני מחייב, נאלץ לעשות בדיקה ביטחונית. הכל בכוחותיהם העצמיים של המתפללים, מלווה בהרבה חשש, אבל גם בהרבה התנצלות. "אתם יודעים", מפטיר המתפלל-המאבטח, "לא פשוט להיות היום יהודי באירופה".
משפט מורכב שאולי ראוי לפרק אותו לרגע – לא פשוט לקיים חיים יהודיים פומביים באירופה. יהודים וישראלים חילוניים דווקא מסתדרים באירופה לא רע (וראו את הפוסט מאיר העיניים של פריזאית בנושא). איש לא רודף באירופה את היהודים בבתיהם, איש לא מאיים עליהם ברמה האישית. אבל ברמה הציבורית, ברמת החיים הציבוריים הם ודאי מאוימים. בפרפרזה על המשפט הידוע של מנדלסון, המצב היהודי באירופה הוא כזה בו אתה יכול להיות יהודי בביתך, אבל לטובת שלומך האישי עדיף שלא תהיה יהודי מדי בצאתך.
כשאני חושב על הסיטואציה מכמירת הלב הזו בפתח בית-הכנסת, אני לא יכול שלא לחשוב על השיר המצמרר והנבואי של מאנגער. אני לא יכול שלא לחשוב על העץ הניצב על פרשת דרכים ומסמל מבחינות רבות את סופם של החיים היהודיים כפי שהם היו לפני. במקרה של השיר המקורי לא הסוף שהביא אתו היטלר, אלא הסוף שקדם לכך, ההתפרקות האיטית והמתמידה של השטייטעל, גם בגלל האנטישמיות אבל גם (ואולי בעיקר) בגלל שיהודי מודרני (כפי שיהודי מזרח אירופה הפכו בהדרגה להיות) לא יכול לסבול את מכוות האש של האנטישמיות. אולי בגלל שמשקל ה-"למה" נחלש והקשה לשאת את ה-"איך"; ואולי בגלל שאחרי נפילת חומות הגטו הוא ראה בעצמו אדם שווה זכויות וכאדם שווה זכויות הוא לא מוכן היה לשאת את ההשפלה, את הרדיפות ובעיקר את התיוג.
מה יהיה על יהדות אירופה בעתיד אין לדעת. מה שבטוח הוא שחיים יהודיים מודרניים לא יכולים להתקיים לצד אנטישמיות לאורך זמן. לא בגלל ההיבט היהודי, בעיקר בגלל ההיבט המודרני. יהודי שחי ברומא או פריז הוא לא יהודי שחי בגטו בפולין או במלאח במרוקו, הוא לא יצליח לחיות לאורך זמן את הדיסוננס.
מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “העץ אותו עץ והדרך אותה דרך

  1. קראתי וכתמיד מרתק… והבעיה-או הדבר העצוב מוגדר בצורה מעולה בעצם המשפט :"המצב היהודי באירופה הוא כזה בו אתה יכול להיות יהודי בביתך, אבל לטובת שלומך האישי עדיף שלא תהיה יהודי מדי בצאתך". במקום שאתה לא יכול להיות יהודי בחוץ אתה לא יכול להיות…כשאתה צריך להסתיר את השרשרת את הכיפה ולפחד מזה שיחשדו שאתה יהודי כי יצאת הרגע מבית הכנסת … אתה לא אתה באמת ואתה חי בפחד תמידי וכמו שכתבת הדיסוננס הזה לא יכול להמשיך הרבה זמן לא כשגלי האנטישמיות רק עולים ועולים…מסכנים…

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s